Google

25 August 2007

Puzzle:

At a fruit stall in Puzzle land, an Apple costs Rs.20, an Orange costs Rs.24, and a Pear costs Rs.16.
What is the cost of a mango?



For Solution SCROLL DOWN...


















Play Fun Games for FREE!!!

















Solution:

Cost of mango is Rs.20.

1. Each letter in the word costs Rs.4 Since the word mango has 5 words, its cost is Rs20.

2. Assign A = 1; B = 2; C = 3.... and so on upto Z = 26. Now find the score of the fruits.
APPLE - 1+16+16+12+5= 50
PEAR - 16+5+1+18 =40
ORANGE - 15+18+1+14+7+5 = 60
Multiply the score with Rs.0.4 to get the cost of the fruit.
So mango - 13+1+14+7+15 = 50, 50*0.4=Rs.20





Text Link Ads



7 comments:

GuruChaitanya said...

Rs.20

abhishek said...

apple:20
pear:16
orange:24
each letter represents 4
thus mango:20
thus mango should cost Rs.20

Naresh said...

yaa its 20

ajay said...

20 is right ans solution: sum of algebaric coresponding num/2.5
as sum of apple= 50, cost= 50/2.5=20
sum of pear=40, cost=40.25=16
sum of orange=60, cost=60/2.5=24
similarly, sum of mango=50, cost=50/2.5=20

Mudit said...

Apple = Rs.20 ;
Pear = Rs.16;
Orange = Rs.24;
If we assign A = 1; B = 2; C = 3.... and so on upto Z = 26
and then calculate the value of above items then it comes to be....
Apple = 50 Points;
Pear = 40 Points;
Orange = 60Points;
So every point contribtes to Rs. 0.04;
If we calculate points for Mango it comes out to be same as Apple,i.e.,
Mango = 50 Points;
So the price for mango is Rs.20

Ans. Rs.20.

Gopu said...

Rs. 20
4X5

amit said...

its easy ....
apple - 5 chars - Rs 20
orange - 6 chars -- Rs 24
pear - 4 chars Rs 16
mango - 5 chars - Rs 20